Nem szabad elhanyagolni az ortopédiai jellegű panaszokat
Rohanó világunkban sok kulcsfontosságú dologra nem jut időnk. Könnyű belekerülni abba a spirálba, amelyet a 8 órás (sokszor 12, vagy még több órányi) munka, az azt követő zombi állapotban töltött pihenés, és az alvás tölt ki. A hétköznapok pedig monoton módon telnek, és sokszor egy pillanatra sincs időnk lelassítani és megállni, hogy egy kicsit körbenézzünk, mi is történik bennünk, velünk, vagy éppen körülöttünk. Saját magam is tapasztalom ennek a veszélyeit. A napi meló okozta fáradtság és időhiány mellett sokszor arra sincs kapacitásom, hogy egy jót főzzek, vagy, hogy igazán belemélyedjek egy jó könyvbe, de néha még beszélgetni sincs erőm a családommal és a barátaimmal.
Az élet sok lényeges területét elhanyagoljuk tehát, azonban van egy, amelynek háttérbe szorítása talán a legnagyobb gond, és a legnagyobb veszélyeket hordozza magában. Ez pedig az egészségünk, és annak megőrzése. Kevés nagyobb problémát tudok elképzelni ennél. Általános tapasztalatom az ismerőseim körében, hogyha bármelyikük kisebb-nagyobb fájdalmat érez valamelyik testrészében, vagy egyszerűen csak – akár huzamosabb ideig – nem érzi jól magát, hajlamos ignorálni, elnapolni a dolgot. Persze senki nem szeret orvosi vizsgálatokra járni, sem egész nap egy rendelőben ücsörögni, hiszen érthető módon jobb időtöltést is el tudunk képzelni. Sokszor sajnos ez a hozzáállás oda vezet, hogy az eleinte kicsi problémák súlyosbodnak, és mire rászánjuk magunkat, hogy érdemben kezdjünk valamit ezekkel, már sokkal nehezebb bármit tenni az ügyben.
Az egészségügyi problémák egyik legsúlyosabb részét véleményem szerint az ortopédiai jellegű panaszok teszik ki. Ez nem is meglepő, hiszen egy ilyenbe könnyű belefutni. Akár ülő munkát végzünk, és ülő életmódot folytatunk, akár sokat állunk, és pörgősebb melónk van, egyformán szembesülhetünk hát-vagy éppen térdfájdalmakkal. E panaszokról is szeretünk megfeledkezni, és csak súlyosabb fájdalom, rosszabb esetben mozgásképtelenség esetén fordulunk orvoshoz.
Ne feledjük azonban, hogy még így sincs késő orvosolni a sérüléseinket, csak jó helyen kell keresgélnünk. Éppen ilyen jó hely az a gerincterápiával és medical fitnessel foglalkozó Therapy4U, amelyet a https://therapy4u.hu/ weboldalon találunk meg (én a gyógytorna újpest kulcsszavakra kerestem rá, és egyből kidobta). A weboldal kezdőoldalát áttekintve máris megérthetjük, hogy miért érdemes éppen őket választani. Céljuk, hogy segítsenek nekünk egyensúlyba kerülni önmagunkkal, és, hogy biztosítsák az aktív és fájdalommentes életet. Nagyon nem egyszerű manapság olyan terapeutákat találni, akik nemcsak jól csengő marketingszövegekkel rendelkeznek, de valóban hiteles és profi tudásra építenek. A Therapy4U szerencsére az utóbbi. Több évtizedes szakmai múltra tekintenek vissza az ortopédia és a sportsérülések területén. Minden, a gyógyuláshoz szükséges módszerrel rendelkeznek, és ami különösen jó, hogy pácienseiken egyszerre alkalmaznak több módszert, személyre szabottan, ami éppen szükséges a gyógyulás adott szakaszaiban.
A weboldalon sok-sok kezelésről olvashatunk. A Therapy4U fő alapelve az úgynevezett Back to Balance koncepció. Ez lényegében annyit jelent, hogy az egyébként külön-külön is nagyszerű kezelési módszereket rendszerbe helyezik. A rendszerre azért van szükség, mert egy-egy technika mindig a kezelések éppen aktuális szakaszában lehet hatékony, és meglehet, hogy egy másik szakaszban már egy teljesen más kezelés szükséges. Fontos az is, hogy a hatékony felépüléshez utómunkálatok is kellenek. Csakis így lehet visszanyerni a felszabadult mozgást, és a belső egyensúlyunkat. Ennek az alapelvnek a mentén a Therapy4U-nál a munka mindig alulról építkezéssel kezdődik, és a cél a fájdalom forrásának azonosítása. Első körben mégiscsak az a fontos, hogy az akut fájdalom enyhüljön. Ez után jön a rendszerünk újjáépítése.
Módszereik igen sokrétűek. A leglényegesebb a három nagy M koncepciója: a Maitland koncepció-féle manuálterápia, a Mulligan koncepció, és a McKenzie módszer. A Maitland koncepció egy olyan módszer, amely nemzetközi szinten is híres, és az ízületek, izmok és idegek problémáival foglalkozik. A Therapy4U mindig ezt a módszert használja elsőként, és csak ezt követi az MRI és a CT. A kezelés rengeteg pozitív eredményhez vezethet. Segítségével feltérképezhetjük, milyen állapotban vannak az idegeink és izmaink, enyhíthető a mozgáskorlátozottság és a fájdalom, és felkutatható a panaszok forrása és a fájdalom okai. A módszer annyira hatékony, hogy még azokat a problémákat is azonosítja, amelyek röntgenen vagy CT-n nem figyelhetők meg. Végezetül: a Maitland koncepció segít a szövetek regenerálódásában, és abban is, hogy az izomegyensúly rendbe jöjjön.
Ugyanilyen hatékony lehet a Mulligan koncepció. Ennek az a lényege, hogy, ha egy ízületünk fáj, ezt az ízületet centralizált pozícióban tartják, ezzel együtt a páciens aktív mozgást végez. Szinte azonnal lecsökkenti a fájdalmat. Ha sikerül megtalálni a megfelelő rögzített helyzetet, akkor az a mozgás, amely korábban fájdalmat okozott, immáron fájdalommentesen folytatható és ismételhető. Otthon, szakember segítsége nélkül is csinálhatjuk. Ami a kezelés során tulajdonképpen történik, hogy az izomzat megtanulja, hogy jól funkcionáljon, mivel a centralizált helyzetben rögzített ízület helyzete optimális.
A három nagy M harmadik tagja a McKenzie módszer. Nekem egyébként elsőként ezt dobta ki a gyógytorna újpest keresőszavakra, és később ez segített a legjobban. Ez a módszer mechanikai nehézségek javítására hivatott. Ez is végezhető otthon, miután megtanultuk, és természetesen, ha állapotunk lehetővé teszi. A módszer nyaki, háti, valamint gerincproblémák esetén segít, és foglalkozik az ergonómiával is.
A három fő módszeren kívül további technikák is szerepelnek a weboldalon. Megtaláljuk itt a neurodinamikát, a trigger pont kezelés és stretching, valamint a Stecco-féle fascia-izom pólyakezelést, de ergonómiai tanácsadásra is mehetünk. Vannak speciális helyzetekben alkalmazható technikák, például a SEAS nevű, a gerincferdülés területén újfajta megközelítést jelentő módszer, vagy éppen a craniosacralis terápia.
A weboldalon izgalmas, érdekes és informatív blogbejegyzések közül is válogathatunk. Mint a különféle sportágakat igencsak kedvelő, és a focit magam is űző amatőrnek különösen érdekes volt az a bejegyzés, amely arról szól, hogy milyen sportágat érdemes választanunk. Főleg abban a tekintetben, hogy elkerüljük az újabb és újabb sérüléseket. Általános értelemben azt lehet mondani, hogy szinte bármit sportolhatunk, vagy bármilyen mozgást végezhetünk, ha a testünk tolerálja azt, és nem ad negatív visszajelzéseket. Nagyon fontos, hogyha kedvenc sportunk űzése közben lesérülünk, mindenképpen szánjunk időt a rehabilitációra, mert később az adott sérülés újra fel fog bukkanni, akár súlyosabban, mint először. Még lényegesebb: ha a testünk engedi, hogy újra elkezdjük hőn szeretett sportágunkat, tisztában kell lennünk azzal, hogy sokáig nem fog olyan jól menni, mint a sérülés előtt. El kell fogadnunk, hogy időbe telik, mire újra csúcsteljesítményt tudunk nyújtani. Ha mondjuk új sportot szeretnénk kipróbálni, vagy volt korábbi, nem jól kezelt sérülésünk, kérjük ki szakember segítségét, mielőtt belefogunk. Egy kis tudatossággal, és megfelelő odafigyeléssel még rohanó világunkban is lehetséges testünk egészségének megőrzése.