Hol kezdődik az egészséges életmód?
Mikortól kezdve kell odafigyelni az egészséges életre? Ezzel a kérdéssel ritkán találkozom, mert úgy vettem észre, hogy az emberek egyszer csak feleszmélnek az életük közepén, vagy történik velük valami, amire úgy érzik, ez lesz a megoldás, és hirtelen megpróbálnak kicsit jobban odafigyelni. Mi tartozik egyáltalán az egészséges élet fogalmához? Mi kell hozzá? Ha ezt megkérdeznénk valakitől, szinte biztosan azt vágná rá, hogy az egészséges étrend és a mozgás.
Tényleg így van azonban? Mi a helyzet például a mentális egészséggel? Úgy érzem, az érzelmi világunk és az egyéb területek fejlesztése többeknek nem szokott eszébe jutni. Sokáig én sem vettem figyelembe, és mindent a másik két területre alapoztam. Aztán hiába mentem el futni minden egyes nap, hiába ettem a legzöldebb salátákat a grammra kimért fehérjeforrásokkal, valami mégsem stimmelt. Csak később jöttem rá, hogy vannak bizony olyan területei az életemnek, amelyekkel már gyermekkoromban többet kellett volna foglalkozni, mert ugyanúgy hatással vannak az életminőségre, mint például a mozgás. Épp ezért vallom azt is, hogy az egészséges életmódnak már gyermekkorban el kell kezdődnie.
Vannak árulkodó jelek, amelyek arra utalnak, hogy a gyermekünkkel valami gond van. Észrevehetjük például, hogy problémái adódnak a beilleszkedéssel, vagy nem nagyon vannak barátai. Emiatt szoronghatnak, vagy nehezebben mehet nekik az együttműködés másokkal. Egyes esetekben ez akár agresszióhoz vagy más magatartási problémákhoz is vezethet. Ezek már egészen kicsi korban, például óvodás korban is megmutatkozhatnak, és nem jó ötlet a szőnyeg alá seperni őket.
Ilyen esetekben segíthet a gyermeknek a kommunikáció fejlesztés, amelynek az a lényege, hogy egyénileg vagy csoportos foglalkozásokon végeztetnek különböző gyakorlatokat vele a fenti problémák megoldása érdekében. Ezzel nemcsak a szociális-kommunikációs képességeit, hanem a pszichés és az érzelmi fejlődését is támogatni lehet, amelyek mind alappillérei az egészséges életnek.
Budapesten például a Mosolykulcs Gyermek Fejlesztő Központnak van ilyen kommunikáció fejlesztés foglalkozása. Jelentkezni úgy lehet, ha kitöltjük a weboldalukon található jelentkezési űrlapot, majd megvárjuk a hívásukat. Erre 1-2 napon belül szokott sor kerülni, és ezen van lehetőség átbeszélni a gyermekünk problémáit. Ezt általában egy személyes vizsgálat követi, ahol meghatározásra kerülnek a következő lépések. A weboldalukon az áraik is fent vannak, illetve mindenről részletes információkat lehet olvasni.
A kommunikáció fejlesztés mellett számos egyéb szolgáltatása is van a Mosolykulcs Fejlesztőháznak, így jó eséllyel találunk itt megoldást, bármire is van szüksége gyermekünknek. Van például logopédia, pszichológia, iskola előkészítő, TSMT torna és még baba-mama foglalkozások is. A Mosolykulcsnak a neve is mutatja, hogy nagyon fontosnak tartják a vidám légkör kialakítását, így például a kommunikáció fejlesztése sem csupa unalmas, ismétlődő gyakorlattal történik, hanem különféle játékos módokon. Ráadásul igazodnak az adott gyerek igényeihez, hogy tényleg fenn tudják tartani a motivációját, és már néhány hónapon belül megmutatkozzanak a foglalkozások hatásai.
Én mindenkinek javaslom, hogy kezdjen el már a gyermekük első éveiben foglalkozni az egészségnek ezekkel a területeivel is, mint amilyen például a kommunikáció fejlesztése is. Az egészséges életmód születéskor kellene, hogy kezdődjön, és ha megadunk minden lehetőséget gyermekünk számára a fejlődésre és a lehető legteljesebb életre, azzal rengeteget teszünk érte szülőként.